Puchary dla liderów selektywnej zbiórki
Rozstrzygnięcie VI edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu było zwieńczeniem trwającej rok zbiórki surowców wtórnych. Uroczysty finał, który odbył się 15 listopada br., zorganizowany został w sali konferencyjnej World Trade Center w Poznaniu.
Brali w nim udział laureaci, członkowie Kapituły, fundatorzy nagród i uczestnicy Konkursu. Dzień wcześniej, na Gali Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego, rozdano Puchary Recyklingu.
Postęp w zakresie gospodarki odpadami na tle innych dziedzin ochrony środowiska nadal jest w naszym kraju stosunkowo niewielki. Dlatego, organizując Konkurs o Puchar Recyklingu, chcemy promować najciekawsze inicjatywy oraz szerzyć świadomość w tej dziedzinie. Niesłabnące zainteresowanie Konkursem umocniło nas w przekonaniu, że akcja wspierająca selektywne zbieranie odpadów jest potrzebna.
Praca u podstaw
Konkurs o Puchar Recyklingu od lat skutecznie przyczynia się do popularyzowania idei segregacji odpadów oraz szukania rozwiązań przyjaznych środowisku, a tym samym – nam wszystkim. Każdy nowy pomysł w zakresie lepszego zagospodarowywania odpadów jest na wagę złota.
To właśnie poprzez udział w Konkursie swój dorobek i działania proekologiczne zaprezentować mogą miasta, gminy i firmy, które zaangażowane są w działania ekologiczne i edukację związaną z selektywną zbiórką.
Konkursowe zgłoszenia zwracają uwagę na to, jak wiele (jeśli chodzi o skuteczność podejmowanych działań) zależy od zaangażowania małych, lokalnych społeczności w problematykę ochrony środowiska i ich determinacji w osiąganiu postawionych sobie celów. Dotyczy to zwłaszcza kwestii radzenia sobie z odpadami, gdzie z jednej strony bardzo ważne jest zaszczepienie i utrwalenie w mieszkańcach chociażby nawyku segregacji, z drugiej zaś pojawiają się zadania, wymagające bardzo wysokich nakładów i ścisłej współpracy administracji publicznej, rządowej i samorządowej ze społeczeństwem.
Coraz więcej samorządów mobilizuje swoich mieszkańców do proekologicznych działań i – co najważniejsze – znajduje to u nich zrozumienie i poparcie. To bardzo optymistyczne sygnały, ale ciągle jeszcze wiele jest do zrobienia. Świadomość ekologiczna polskiego społeczeństwa wymaga jeszcze istotnych nakładów edukacyjnych, głównie w zakresie stosowania opakowań wielokrotnego użytku oraz nadających się do ponownego przetworzenia, a także eliminowania ich ze strumienia odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Ponadto więcej uwagi trzeba poświęcić promowaniu opakowań nowej generacji, tzn. zapewniających mniejsze zużycie materiałów i energii oraz ułatwiających segregowanie i przetwarzanie odpadów. Powinno przekazywać się społeczeństwu informacje dotyczące promocji i organizacji selektywnej zbiórki opakowań, a zarazem zwiększać liczbę opakowań zwrotnych i ograniczać zastosowanie opakowań jednorazowego użytku i nie nadających się do recyklingu.
Przedsięwzięcia zgłaszane do Konkursu w ciągu sześciu lat jego trwania potwierdzają, że w Polsce nie brakuje wzorcowo funkcjonujących programów selektywnej zbiórki. W bieżącej edycji nagrodzono 31 jednostek, ale każde spośród 365 zgłoszonych do Konkursu przedsięwzięć stanowi godny naśladowania przykład aktywności społecznej w dziedzinie nowoczesnego zarządzania środowiskiem. W każdej kategorii przyznano statuetki oraz wyróżnienia, a poza tym jednostki, które zgłosiły się we wszystkich kategoriach i prawidłowo udokumentowały zbiórkę, miały szansę wygrać jeden z czterech Pucharów Recyklingu.
Laury zwycięstwa
W tegorocznej edycji Konkursu, decyzją Kapituły, Pucharem Recyklingu Banku Ochrony Środowiska nagrodzono Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawy za skuteczne wdrożenie programu selektywnej zbiórki odpadów na terenie dużej aglomeracji miejskiej oraz za innowacyjność kampanii edukacyjnej, wspierającej program pn. „Warszawa Stolicą Czystości”.
Puchar Recyklingu Ministerstwa Transportu i Budownictwa otrzymała spółka Usługi Komunalne WODNIK z Trzebnicy za kompleksowe działania związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów i odzyskiwaniem surowców wtórnych.
Laureatem Pucharu Recyklingu Związku Miast Polskich został Związek Gmin Karkonoskich z Mysłakowic, który nagrodzono za prowadzenie szeroko rozumianej gospodarki odpadami o zasięgu regionalnym przy zaangażowaniu władz samorządowych oraz za działania edukacyjne wpływające na zmianę przyzwyczajeń i wyrobienie nawyku segregowania odpadów u mieszkańców i licznie odwiedzających ten region turystów.
Puchar Recyklingu Polskiej Izby Ekologii przypadł Spółce EKO-REGION z Bełchatowa za długoletnie efektywne działania w zakresie selektywnej zbiórki odpadów oraz połączenie edukacji z praktycznymi działaniami na rzecz redukcji odpadów.
Ponadto Szklane Statuetki, których fundatorem jest firma Recykling Centrum z Jarosławia, zdobyli: EKO-REGION z Bełchatowa, Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych z Wągrowca oraz REMONDIS z Warszawy. Wyróżnienia w kategorii zbiórki stłuczki szklanej przyznano Urzędowi Miasta Międzyrzec Podlaski, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bierawie oraz Gminnemu Zakładowi Komunalnemu z Włoszakowic.
W kategorii „Srebrna Puszka” laureatami zostali: Zakład Gospodarowania Odpadami z Gaci k. Oławy (nagrodzony także „puszkojadem” od firmy Tomra ORWAK Polska), Usługi Komunalne WODNIK z Trzebnicy i Przedsiębiorstwo LECH-MET ze Żmigrodu. Fundatorem statuetek w tej kategorii jest Fundacja RECAL. Wyróżnienia w tej dziedzinie przyznano Związkowi Gmin Karkonoskich z Mysłakowic oraz spółce EKO-REGION z Bełchatowa.
Fundatorem statuetek w kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” jest firma WIBO Recykling. Nagrody te otrzymali: Ekologiczny Związek Gmin „Działdowszczyzna” z Działdowa oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Koszalina. Wyróżnienia przypadły przedsiębiorstwom EKO z Rybnika oraz EKOM z Zabłocia. Zbiórkę tworzyw premiowały także dodatkowymi nagrodami firmy: ELANA PET – nagradzając Celowy Związek Gmin CZG-12 z Długoszyna, oraz IMP POLOWAT, która wyróżniła Zakład Gospodarowania Odpadami z Gaci i spółkę BESKID z Żywca.
W kategorii poświęconej zbiórce makulatury statuetki „Złotej Beli Makulatury” przyznano przedsiębiorstwu LECH z Białegostoku, spółce EKO-REGION z Bełchatowa i spółce REMONDIS z Warszawy. Wyróżniono Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie i spółkę POLA z Motyczy. Fundatorem statuetek w tej dziedzinie jest Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku.
W debiutującej w tym roku kategorii „Zielona Bateria” statuetki ufundowane przez organizację odzysku REBA otrzymali: Związek Komunalny „Wisłok” z Rzeszowa, Związek Gmin Karkonoskich z Mysłakowic oraz Gminny Zakład Komunalny z Włoszakowic. Każdej statuetce Zielonej Baterii towarzyszy nagroda finansowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 15 tys. zł. Poza tym wyróżniono: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” z Gdyni, BESKID z Żywca i Zakład Utylizacji Odpadów z Elbląga.
Dyplomy „Mistrz Edukacji Ekologicznej” zdobyli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” z Gdyni, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Koszalina oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne z Bytowa. Za działania edukacyjne wyróżniono także Szpital Wojewódzki w Opolu, Związek Gmin Karkonoskich z Mysłakowic oraz Związek Międzygminny „Koniński Region Komunalny”. Przyznano również cenne nagrody rzeczowe. Firma TITAN EKO ufundowała 24 pojemniki do selektywnej zbiórki, które trafią do Urzędu Miasta Krakowa i Wysypiska Odpadów Komunalnych miasta Poznania. Natomiast firma STARPACK 10 tysiącami worków do selektywnej zbiórki obdarowała Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu.
Oczywiście Kapituła nie mogła nagrodzić wszystkich. Mamy nadzieję, że przyznane wyróżnienia stanowić będą zachętę do dalszych działań i dobry przyczynek do kolejnych sukcesów.
Dziękujemy wszystkim jednostkom dotychczas uczestniczącym w Konkursie za okazane zainteresowanie i zaangażowanie, dziękujemy członkom Kapituły – specjalistom i niekwestionowanym autorytetom w dziedzinie ochrony środowiska – za wsparcie, jakiego od lat udzielają naszej inicjatywie.
Słowa podziękowania kierujemy także do patronów medialnych, sponsorów i fundatorów pucharów, prestiżowych statuetek oraz nagród rzeczowych.
Licząc, iż zostaną Państwo z nami, ogłosiliśmy już VII edycję Konkursu, trwającą do 31 sierpnia 2006 r.
Romana Musielak