Prace w sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nabierają tempa i wydaje się, że w chwili opublikowania niniejszego wydania „Przeglądu Komunalnego” powinniśmy już poznać tzw. urobek Podkomisji. Na początku lutego br. odbyło się jej posiedzenie, na które zaproszono przedstawicieli organizacji samorządu terytorialnego i przedsiębiorców.
Posiedzenie to odbyło się w konwencji wysłuchania publicznego i – jak można się było spodziewać – stanowiło jedynie forum prezentacji krytycznych uwag i pobożnych życzeń adresowanych do parlamentarzystów, którzy cierpliwie ich wysłuchali, w żaden sposób nie odnosząc się do zgłaszanych postulatów. Konwencję tę naruszył jedynie pod koniec posiedzenia minister środowiska, który – mimo iż podtrzymał główne tezy zawarte w rządowym projekcie nowelizacji ustawy – wyraźnie podkreślił fakt, że resort środowiska zdaje sobie sprawę z wielu mankamentów tego przedłożenia i zadeklarował otwartość na jego konstruktywne modyfikacje.
Lakoniczne zapisy
Polska Izba Gospodarki Odpadami, podobnie jak inne organizacje przedsiębiorców (Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami, Izba Inwestorów Zagranicznych, Lewiatan, Pracodawcy RP), zgłosiła szereg uwag, wskazując na zasadniczą wadę projektu, kt&oac...