Rabaty i kwietniki stanowią ozdobny element terenów zieleni. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca w porównaniu z np. trawnikami czy drzewami, a mimo to są najbardziej dostrzegalnym i lubianym przez ludzi elementem.

Kwietniki to miejsca obsadzane kwitnącymi obficie roślinami jednorocznymi. Zakładane dzisiaj kwietniki sezonowe pod względem rozwiązania kompozycyjnego można podzielić na dwie grupy: kwietniki regularne i nieregularne.

Kwietniki regularne i nieregularne
Kwietniki regularne to wszystkie kwietniki o zarysie geometrycznym i wzorze złożonym z figur geometrycznych. Do tej grupy zalicza się kwietniki dywanowe o rysunku drobnym i złożonym, uwzględniającym zasady symetrii i układzie osiowym, wielobarwne, utworzone ze specjalnie dobranych, niskich i wyrównanych wzrostem roślin, zwykle z jednogatunkową obwódką. Kwietniki te wywodzą się z parterów renesansowych i barokowych. Zakładane są głównie przy obiektach historycznych. Często obsadzane roślinami o ozdobnych liściach, takimi jak Alternanthera, Echeweria, Iresine, Coleus, Helichrysum, Santolina, Senecio1.
Do grupy kwietników regularnych zalicza się także kwietniki, które powstały w okresie późniejszym. Charakteryzują się one uproszczonym rysunkiem i zastosowaniem skromniejszego doboru roślin. Kwietniki te dostosowane są do nowszych wymagań kompozycyjnych, a ich zakładanie i pielęgnacja, są łatwiejsze niż kwietników dywanowych. Na tego typu kwietnikach pojawiają s...