Zgodnie z prognozami, do 2030 r. zapotrzebowanie na szereg kluczowych surowców może wzrosnąć ponad trzykrotnie w porównaniu z poziomem z 2006 r. W związku z tym już teraz potrzebne jest „zrównoważone podejście” do gospodarki surowcowej w Europie.
W ramach prezydencji Polski w UE 20-22 października 2011 r. we Wrocławiu, odbyła się Międzynarodowa Konferencjapt. „Zrównoważona produkcja i konsumpcja surowców mineralnych w Europie – integracja aspektów społecznych i racjonalnego zużycia zasobów”. Została ona zorganizowana przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, Euromines i Związek Pracodawców Polska Miedź. Uczestniczyło w niej ok. 300 osób, w tym przedstawiciele Ministerstw: Gospodarki i Środowiska, NFOŚiGW, górnictwa, urzędów i organizacji związanych z tym przemysłem oraz naukowców.
Konferencję podzielono na kilka sesji tematycznych, zależnie od prezentowanej problematyki dotyczącej zrównoważonej produkcji i konsumpcji surowców mineralnych w Polsce, aktualnych zasobów surowcowych i potrzeb ich ochrony, roli górnictwa w rozwoju regionów i efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów mineralnych. W pierwszym dniu obrad odbyła się również sesja szkoleniowa, dotycząca problematyki Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu (CSR) w przemyśle wydobywczym. Nowoczesne firmy wydobywcze, poza doskonaleniem samego procesu eksploatacji surowców mineralnych, realizują tę koncepcję. Ma to ułatwiać nie tylko wprowadzanie rozwiązań przyczyniających się do ich znacznego rozwoju ekonomicznego, ale jednoczesne zachowanie szacunku dla społeczności lokalnych i przestrzegania zasad poszanowania środowiska. Wiąże się to, w dobie globalizacji i międzynarodowej konkurencji, z koniecznością wypracowania kompromisu między racjonalnym gospodarowaniem posiadanymi zasobami surowców a walorami środowiska. Górnictwo europejskie stanęło przed trudnym wyzwaniem stworzenia odpowiednich warunków ekologicznych, ekonomicznych i społecznych, nawiązujących do idei „rozwoju przez nowe możliwości” (ang. growth through opportunity).
W drugim dniu tematyka konferencji dotyczyła przede wszystkim ekoinnowacji i BHP w przemyśle wydobywczym oraz problematyki związanej z globalnym ociepleniem, a zwłaszcza możliwościami zmniejszenia emisji CO2 w nawiązaniu do obowiązujących wymagań prawnych.
Efektem obrad i dyskusji nad rolą przemysłu wydobywczego w zrównoważonym rozwoju Europy jest tzw. deklaracja wrocławska. Zawiera ona najważniejsze postulaty dotyczące racjonalnej gospodarki surowcami mineralnymi w UE oraz wniosek o powołanie składającego się zprzedstawicieli władz państw członkowskich UE i Komisji Europejskiej Forum Udziałowców Przemysłu Surowcowego,służącego realizacji celów w obszarze strategicznych surowców mineralnych.
dr hab. inż. Elżbieta Pietrzyk-Sokulska, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN