Robert Rosa, wiceprezes firmy Abrys, partner organizacyjny rady RIPOK, przedstawił ideę jej utworzenia. Celem tej inicjatywy jest poszukiwanie optymalnych rozwiązań, pozwalających zapewnić efektywne funkcjonowanie nowego modelu gospodarki odpadami oraz wypracowanie wspólnej ścieżki postępowania przy rozwiązywaniu wątpliwości związanych z wdrożeniem nowego systemu.

Ma to być otwarte forum wymiany doświadczeń, proponujące konkretne zmiany w prawie, które pozwolą na doskonalenie systemu, wzajemne wsparcie w sytuacja problemowych, a nawet opiniowanie aktów prawnych.

Z założenia Rada RIPOK ma stać się miejscem, gdzie w gronie zainteresowanych profesjonalistów, reprezentujących instalacje regionalne oraz zastępcze, dojdzie do wymiany poglądów, podzielenia się problemami, a także wspólne wyartykułowanie postulatów, wniosków i opinii kierowanych do gremiów ustawodawczych oraz organów administracji rządowej i samorządowej. Rangę problemu oraz gwarancję skuteczności transmisji wypracowanego przekazu podkreśla udział w krakowskim spotkaniu posła Tadeusza Arkita – przewodniczącego sejmowej podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami.

Podczas krakowskiej konferencji oraz w trakcie zbierania po niej postulatów dotyczących funkcjonowania nowego systemu szczególny niepokój szefów zakładów budził malejący strumień odpadów trafiających do instalacji posiadających status RIPOK po wejściu w życie uchwał w sprawie wykonania WPGO. W krajnych przypadkach spadek ten dochodzi do 90%. Brak reakcji i wytłumaczenia takiego stanu ze strony organów nadzorujących i kontrolnych budzi zaniepokojenie zarządzających instalacjami. Sytuacja ta, jak podkreślają, zagraża utratą płynności finansowej i trwałości istnienia instalacjom, na których opiera się regionalny system zagospodarowania odpadów.

Rada ma się spotykać cykliczne w trakcie konferencji z cyklu gospodarki odpadami (organizowanych przez Abrys). Patronuje jej „Przegląd Komunalny”, który na swoich łamach będzie zamieszczał wnioski i postulaty wysuwane na każdym ze spotkań.

Piotr Szewczyk, ZUOK „Orli Staw”, moderator Rady RIPOK

RIPOK-i – mimo uprzywilejowanej prawnie pozycji w zakresie ukierunkowania do nich trzech podlegających regionalizacji strumieni odpadów – narażone są na wiele zagrożeń. Podstawowym jest egzekucja prawa. Drugim – niejasność przepisów i ich wieloznaczność, co daje szerokie pole do interpretacji. Brakuje także modelu współpracy RIPOK-u z instalacjami zastępczymi w regionie. Mając to na uwadze, uznaliśmy, że wskazane jest powołanie gremium reprezentującego instalacje wybudowane w celu zagospodarowania odpadów, gdzie samorządy i inwestorzy prywatni, korzystając ze współfinansowania z funduszy UE i środków krajowych, podjęli wyzwanie i ponieśli ryzyko budowy nowoczesnych instalacji. Celem Rady RIPOK-ów jest stworzenie forum wymiany doświadczeń w skali całego kraju oraz udział w doskonaleniu prawa zarówno istniejącego, jak i nowo tworzonego. Chcemy także ukazywać problemy i zagrożenia, jakie RIPOK-i napotykają w aktualnych realiach, aby nasz kraj miał szansę nadrobienia zapóźnień, będących efektem ostatnich 20 lat ekstensywnej gospodarki w tym jakże ważnym społecznie obszarze. Mam nadzieję, że nasze ideały, jakimi są systemy w krajach skandynawskich czy w Niemczech i Austrii, są możliwe do osiągnięcia w Polsce w ciągu następnych dwóch dekad.

Instalacje i eksperci

Podczas konferencji i w ciągu kilku tygodni po jej zakończeniu udziałem w pracach Rady RIPOK wyrazili zainteresowanie przedstawiciele poniższych instalacji zagospodarowania odpadów: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” w Cekowie, Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych BYŚ Warszawa, Zakład Utylizacji Odpadów – RADKOM z Radomia, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych CORIPM z Bydgoszczy, Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu, Zakład Zagospodarowania Odpadów Sierzno, Ekologiczne Centrum Utylizacji w Jaroszowie, Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Sobuczynie, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie, Zakład Usług Komunalnych Związku Gmin Karkonoskich w Ścięgnach-Kostrzycy, Zakład Utylizacyjny w Szadółkach, Sita Jantra, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo, Master Tychy, Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Lubań, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Rudno, Tomra Sorting i Eko-Innowacje.

Do przedstawicieli instalacji dołączyli eksperci: dr inż. Piotr Manczarski (Politechnika Warszawska), dr inż. Zbigniew Grabowski (Politechnika Krakowska), prof. dr hab. Andrzej Jędrczak (Uniwersytet Zielonogórski) i Emilia den Boer (Politechnika Wrocławska).

Nie jest to skład zamknięty, inicjatywa jest jeszcze otwarta na kolejne osoby i instytucje. Więcej szczegółów na stronie internetowej dedykowanej temu przedsięwzięciu: www.radaripok.pl.