Mimo wielu wysiłków, mających na celu rozwój i upowszechnienie zrównoważonej energii, przez najbliższe dziesięciolecia świat będzie uzależniony od paliw kopalnych. Zielone technologie są doskonalone, a efektywność energetyczna staje się jednym z priorytetów polityk energetycznych większości państw.

Jednakże w celu zapobieżenia globalnemu ociepleniu niezbędne będzie drastyczne ograniczenie emisji CO2 do atmosfery, a co za tym idzie wprowadzenie technologii pozwalających w znaczącym stopniu obniżyć ilość dwutlenku węglaemitowaną podczas procesu wytwarzania energii z paliw kopalnych. W krajach takich jak Polska (gdzie energię elektryczną pozyskuje się w znaczącej mierze z węgla) konieczne będzie przeprowadzenie transformacji sektora energetycznego oraz zastosowanie czystych technologii węglowych. Ogromną rolę odegra tu technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (Carbon Capture and Storage – CCS), która w ocenie Międzynarodowej Agencji Energii (Technology Roadmap. Carbon Capture and Storage, International Energy Agency, OECD, 2009) w dłuższej perspektywie może doprowadzić nawet do 100% redukcji emisji CO2wytwarzanego w procesie spalania węgla w elektrowniach.
 
Potencjał technologii CCS
Technologia CCS polega na wychwycie w procesie spalania paliwa kopalnego, transporcie do miejsca składowania, zatłoczeniu do odpowiednich struktur geol...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?