Sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko jest wymagane w odniesieniu do wskazanej w art. 51 ust. 1 pkt 1 P.o.ś. kategorii przedsięwzięć i tylko przy wydawaniu decyzji dotyczących tych przedsięwzięć wymagane jest zapewnienie udziału społeczeństwa na zasadach przewidzianych ustawą. Wobec drugiej kategorii przedsięwzięć (zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 P.o.ś.) nałożenie obowiązku sporządzenia raportu może nastąpić w wyniku postanowienia właściwego organu.

W postanowieniu tym organ powinien określić także zakres raportu, co oznacza, że nie musi mieć on wówczas wszystkich wymaganych prawem elementów. Zakres dopuszczalnych odstępstw określa wprowadzony nowelizacją z grudnia 2003 r. przepis art. 52 ust. 1a, zgodnie z którym organ może odstąpić od wymagań co do zawartości raportu, o których mowa w art. 52 ust. 1 pkt 10-12 oraz od wymagania opisu wariantu polegającego na niepodejmowaniu przedsięwzięcia lub wariantu najkorzystniejszego dla środowiska. Na postanowienie w sprawie obowiązku sporządzenia i zakresu raportu przysługuje zażalenie.

Raport obligatoryjny
Jeżeli przedmiotem decyzji wskazanej w art. 46 ma być przedsięwzięcie wymagające obligatoryjnego raportu, obowiązkiem strony ubiegającej się o wydanie takiej decyzji jest przedłożenie wraz z wnioskiem wymaganego raportu, a przy decyzjach o pozwoleniu na budowę także uzgodnienie z organem ochrony środowiska. Uzgodnienie to powinno polegać głównie na sprawdzeniu zgodności projektu bu...