Chłodziarki i zamrażarki, które wykorzystywane są przez 99% polskich gospodarstw domowych, zawierają szkodliwe substancje, np. czynniki chłodzące. Największe zagrożenie dla środowiska i zdrowia stanowi nieprofesjonalny demontaż sprzętu chłodniczego. Niestety jego użytkownicy często nie są tego świadomi. Jedynie dzięki prawidłowej zbiórce i przetwarzaniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) można uniknąć skażenia środowiska oraz chronić zdrowie. Jednakże by system taki mógł działać, niezbędne są odpowiednie środki.

Raport ?O skutecznym zagospodarowaniu elektroodpadów. Jak usprawnić system zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce??, przygotowany przez Centrum im. Adama Smitha, wskazuje mechanizmy, które usprawniłyby zbiórkę zużytego sprzętu z rynku. W analizie wykazano, że cel ten może być osiągnięty poprzez wprowadzenie depozytu.

Nieprzypadkowo publikacja raportu zbiegła się z przygotowywaniem nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznych, gdyż jak dowodzą autorzy analizy, pozwoliłoby to na osiągnięcie wymaganych unijnymi regulacjami wyższych poziomów zbiórki sprzętu, bez wzrostu łącznych kosztów funkcjonowania systemu.

Mechanizm depozytu zwrotnego odnosiłby się jedynie do sprzętu o największej masie, których wg danych CECED-u Polska rocznie w naszym kraju sprzedaje się ok. 4 mln. Przy zakupie nowych urządzeń w zamian oddano by ok. 3,2 mln sztuk zużytego sprzętu do systemu zwrotu...