Grunty bezglebowe można spotkać wszędzie tam, gdzie rabunkowa gospodarka człowieka wywarła piętno na przyrodzie. Wierzchnia warstwa litosfery, bogata w próchnicę, jest magazynem żywności, wody i ciepła dla roślin uprawnych. Gwarantuje ona stabilne jakościowo i ilościowo plony.

Produkcja polowa nastawiona tylko na zysk może doprowadzić do degradacji gleby, a w skrajnych przypadkach do jej dewastacji. Następstwem takiego postępowania jest ograniczenie zasobów powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na produkcję żywności. Dodatkowo, rekomendowane w rozporządzeniach unijnych rozwiązania zmuszają do intensyfikacji produkcji przy jednoczesnym wykorzystywaniu gruntów ornych do produkcji biomasy w celach energetycznych. W zamian tradycyjnych surowców energetycznych proponuje się biomasę. Sukces rekultywacji gruntu bezglebowego, którego przykładem może być składowisko odpadów paleniskowych zależy w dużym stopniu od doboru roślin. Biologiczna rekultywacja gruntu w kierunku leśnym wymusza wprowadzenie na teren rekultywowany różnych gatunków roślin – drzew, krzewów, a zwłaszcza szybko rosnących gatunków okrywowych.
 
Rdest – ocena rośliny
W Katedrze Agronomii, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, od 2004 r. prowadzone jest wieloletnie doświadczenie polowe, którego celem jest określenie potencja...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?