RDF. Jak rozwiązać problem?
W ostatnich latach zbudowano w Polsce kilkadziesiąt regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, w których produktem jest RDF (Refuse Derived Fuel). I tu pojawia się problem ? RDF-u nie można deponować na składowiskach. Jak go zatem zagospodarować?
Rocznie w instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów powstaje ok. 4 mln ton paliwa alternatywnego, tzw. RDF-ów. Tymczasem chłonność przemysłu cementowego, który jest głównym odbiorcą RDF-u, szacuje się na 800 tys. ton rocznie. Dzisiaj produkcja RDF-u daleko przekracza możliwości jego zagospodarowania. Jest to więc ogromny potencjał energetyczny.
Główny odbiorca
Z szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wynika, że w roku 2017 sprzedaż cementu na rynku krajowym wyniosła prawie 17,1 miliona ton, a więc o 9,7% więcej niż w roku poprzednim. Przewiduje się, że dobra koniunktura w sektorze budowlanym utrzyma się, co zapewni dalszy wzrost sprzedaży cementu w Polsce w latach 2018-2019. Prognozowany poziom sprzedaży w roku 2018 wynosi 18,4 miliona ton, a w roku 2019 około 19 milionów ton cementu. ? To oznacza, że należy zweryfikować szacunki sektora cementowego dotyczące zużycia paliw alternatywnych. Wcześniejsze wyliczenia były oparte na założeniu produkcji rocznej cementu na poziomie 15,5 mln ton. Przy obecnych optymistycznych prognozach sprzedaży cemen...