Wystawę pod takim tytułem zorganizowała w dniach od 23 września do 10 października br. poznańska Fundacja SPOT. Przedsięwzięcie stanowi kontynuację ubiegłorocznego projektu re.produkt 2009. Kuratorką wystawy „re.architektura 2010” była Lidia Klein z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przedrostek „re” w tytule wystawy kojarzy się zarówno z recyklingiem oraz świadomym ekologicznie projektowaniem, jak i ponownym wykonaniem jakiejś czynności. Wystawa miała na celu przedstawienie projektów będących realizacją różnych interpretacji oraz zastosowań ekologii w architekturze. Wykorzystanie ekologii w architekturze dotyczy jednak różnych aspektów, dlatego nie można mówić o jednej ekotendencji w tej dziedzinie. Wśród ekologicznych obiektów prezentowanych na wystawie znalazły się bowiem zarówno zaawansowane technologicznie wieżowce, jak i oparte na minimalizacji użytych materiałów tymczasowe schronienia. Różnorodność prac polega także na tym, że niektóre pomysły wywodzą się z pogranicza architektury i designu, jedne są ironiczne i koncepcyjne, inne reprezentują konkretne rozwiązania projektowe, które z powodzeniem można zastosować np. w budownictwie mieszkaniowym.
Uwagę przykuwa również sama aranżacja wystawy wykonana przez poznańską pracownię architektoniczną Front Architects z zużytych drewnianych ram okiennych, które po spełnieniu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?