W grudniu 2006 r. Parlament Europejski i Rada UE przyjęli Rozporządzenie (WE) 1907/2006 w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH). W 2011 r. minęło pięć lat od momentu wydania tego aktu prawnego.
W związku z tym w listopadzie (23-24) 2011 r. w Warszawie odbyła się konferencja „On the REACH road”. Została ona zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki przy współpracy z Biurem do spraw Substancji Chemicznych oraz Polską Izbą Przemysłu Chemicznego. W spotkaniu wzięło udział niemal 400 osób z 22 krajów. Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Chemikaliów, organizacji rządowych, stowarzyszeń branżowych, reprezentanci przemysłu, świata nauki, organizacji pozarządowych oraz mediów.
– Rozporządzenie REACH jest jednym z najbardziej ambitnych systemów zarządzania chemikaliami – powiedziała Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki, podczas otwarcia konferencji. Ponadto przypomniała, że w 2008 r. producenci i importerzy chemikaliów zostali zobowiązani do dokonania rejestracji wstępnej. A dwa lata później stanęli przed największym w historii europejskiej legislacji wyzwaniem – obowiązkową rejestracją produkowanych oraz importowanych substancji chemicznych.
Konferencję podzielono na trzy sesje tematyczne. Pierwsza była forum wymiany doświadczeń administracji zdobytych zarówno w trakcie prac nad rozporządzeniem, jak też podczas ostatnich pięciu lat funkcjonowania systemu REACH. Z kolei kwestie poruszane w ramach kolejnej sesji dotyczyły wyzwań przed którymi stanęła branża z chwilą wejścia w życie rozporządzenia REACH. Wielokrotnie podkreślano kompleksowość REACH-a oraz konieczność zaangażowania znaczących środków finansowych w proces wdrożenia, a przede wszystkim samej rejestracji. Jednoczesne prowadzenie prac związanych z reklasyfikacją substancji, wynikającą z rozporządzenia CLP, oraz rejestracja substancji chemicznych wskazane zostały jako ogromne obciążenie dla przedsiębiorstw.
Ostatnia sesja skoncentrowana była na przyszłości REACH. – Już w 2002 r. podczas światowego szczytu w sprawie zrównoważonego rozwoju w Johannesburgu Unia Europejska postawiła sobie za cel, aby do 2020 r. chemikalia były wytwarzane i stosowane w sposób prowadzący do minimalizacji negatywnych skutków dla ludzkiego zdrowia i środowiska – powiedział Jerzy Majka, Inspektor do Spraw Substancji Chemicznych.
Podsumowania konferencji dokonał Geert Dancet, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Chemikaliów. Stwierdził, że tak liczny udział w konferencji dowodzi, iż REACH postrzegany jest jako przykład długoterminowego, nowoczesnego podejścia do bezpiecznego zarządzania chemikaliami.
Beata Kowalczyk, Ministerstwo Gospodarki