Brak środków finansowych w sektorze publicznym oraz niedoinwestowanie wielu obszarów życia społeczno-gospodarczego skutkuje zmniejszeniem inwestycji w infrastrukturę i ? w konsekwencji ? pogorszeniem jej stanu.

W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem jest formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), która należy do najskuteczniejszych sposobów poprawy jakości szeroko rozumianej infrastruktury i podniesienia poziomu świadczenia usług publicznych. Dotyczy to również sektora energetyki, w tym energii odnawialnej, który dotychczas w minimalnym stopniu wykorzystywał formułę PPP w realizacji swoich projektów. Dla jednostek samorządu terytorialnego formuła PPP jest ważnym narzędziem, które pozwala czerpać korzyści w planowaniu i wdrażaniu kolejnych inwestycji energetycznych.

Zakres znaczeniowy pojęcia PPP

Samo pojęcie partnerstwa publiczno-prywatnego zostało wprowadzone do polskiego porządku prawnego pierwszą ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym z 28 lipca 2005 r. W zasadzie nie zawierała ona klasycznej definicji PPP, a jedynie wskazywała zasady, na jakich musi odbywać się partnerstwo, aby zostało uznane za PPP w jej rozumieniu. Niestety, pod regulacjami pierwszej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym nie udało się zrealizować żadnego projektu PPP. Przyczyn tego niepowodzenia upatrywano przede wszystkim w ograniczeniach podmiotowych i przedmiotowych ustawy, obowiązku przeprowadzania kosztownych i cza...