Fundusz ISPA powoli zbliża się do końca swojego funkcjonowania. W dniu akcesji Polski do UE, 1 maja 2004 r., jego zobowiązania przejmie Fundusz Spójności.
Rozporządzenie Rady UE (1267/99), ustanawiające fundusz ISPA, określa fundamentalne zasady jego funkcjonowania, tj. metody aplikowania, kryteria oceny wniosków oraz podstawowe wytyczne dla realizacji i zarządzania przedsięwzięciami, które pozyskały dofinansowanie. Odpowiedzią Ministerstwa Środowiska na to rozporządzenie była Strategia wykorzystania funduszu ISPA jako uzupełniającego instrumentu realizacji polityki ekologicznej państwa, w której resort przedstawił krajowe plany związane z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięć ISPA.
Czytając podstawowe dokumenty dla funduszu ISPA i wszystkie dodatkowe opracowania i wytyczne, trzeba pamiętać o podstawowym celu - niwelowaniu różnic między Polską a krajami UE w rozwoju infrastruktury ochrony środowiska.
Ważne też, by wrażenie, które robi poziom dofinansowania z funduszu ISPA, nie przysłoniło ogromu pracy, jaką sektor środowiska włożył w wypracowanie procedur związanych z przygotowaniem przedsięwzięć i wykorzystaniem środków pomocowych.
Pracownicy MŚ, NFOŚiGW (jednostki wdrażającej przedsięwzięcia ISPA w Polsce) i samorządów miast beneficjentów oraz konsultanci polskich firmy konsultingowych zajmujących się ochroną środowiska w trakcie trzech lat pracy nad funduszem ISPA przeszli intensywny, praktyczny kurs poznawania i wdrażania standardów pracy wymaganych...