Recykling drewna i materiałów drewnopochodnych
Odpady drzewne, drewno poprodukcyjne, drewno odpadowe i drewno poużytkowe to kilka definicji asortymentu, który można poddać recyklingowi. Szacuje się, że niespełna 0,4% masy drewna i materiałów drewnopochodnych przeznaczonych do ponownego wykorzystania nie nadaje się do przerobienia. Ponadto na świecie zaledwie 15% drewna odpadowego poddaje się recyklingowi. To zdecydowanie za mało, kiedy uznaje się, że to drzewa są jednym z najważniejszych sprzymierzeńców w walce ze zmianą klimatu.
Wobecnych czasach gospodarka odpadami skupia się w głównej mierze na umiejętnym segregowaniu i przetwarzaniu tworzyw sztucznych, papieru oraz produktów metalowych. W warunkach krajowych nie ma zbyt dużego zainteresowania odpadami drzewnymi, w szczególności tymi pochodzącymi z odpadów komunalnych. Są one jednak nieodłącznym komponentem bytowej działalności człowieka. Struktura jakości tego rodzaju odpadów, w tym pochodzących z przemysłu, jest mocno zróżnicowana, jednak należy pamiętać, że ponad 90% ich składu stanowi materia organiczna, która nadaje się do ponownego wykorzystania.
Problem z klasyfikacją
Od kilku lat obserwuje się coraz większe zainteresowanie drewnem poużytkowym, które można wykorzystać w procesie recyklingu, jednak ze względów legislacyjnych oraz ekonomicznych proces przerabia...