Green Dot jest najbardziej popularną marką w świecie, czynnie używaną w 14 krajach europejskich. Oprócz DSD w Niemczech istnieje ARA w Austrii, EcoEmbes w Hiszpanii, EcoEmballages we Francji, Fost Plus w Belgii, Repak w Irlandii, Sociedada Ponto Verde w Portugalii oraz Valorlux w Luksemburgu.

Sieć została poszerzona o Materialretur w Norwegii, Latvijas Zalais Punkts na Łotwie czy Ekokom z Czech, który stanowił pierwszą taką organizację spoza UE w 2000 roku. W 2001 roku do powyższego grona dołączyły Ökopannon na Węgrzech, Repa w Szwecji i Rekopol w Polsce. Wszystkie te organizacje zjednoczone są pod nazwą PRO EUROPE (Europejska Organizacja Odzysku Opakowań) z siedzibą w Brukseli. Działają jednak niezależnie. Rozwinięto dokładne systemy odzysku i recyklingu mając na celu dobro przemysłu, swobodny obieg dóbr oraz powszechne zastosowanie logo Green Dot. Określono warunki współpracy z lokalnymi władzami i firmami zarządzającymi odpadami dotyczącej odpadów opakowaniowych. Zorganizowanie punktów zbiórki i segregacji odpadów przyczyniło się do podniesienia świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Systemy zbiórki i odzysku opakowań zorganizowane przez przemysł muszą być dopasowane do zmieniającej się polityki ekologicznej, poczynając od likwidacji tzw. wolnych jeźdźców (organizacji poza systemem), po licencjonowanie procesu opako...