Recykling organiczny odpadów opakowaniowych
Zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska odpady opakowaniowe (opakowania poużytkowe) powinny być przydatne do odzysku energii lub recyklingu. Jedną z jego form jest recykling organiczny (kompostowanie i biometanizacja). Obecnie nie może być on stosowany w szerszym zakresie w odniesieniu do odpadów opakowaniowych.
Przyczyną tego jest fakt, iż tradycyjne materiały – szkło, metale czy tworzywa sztuczne – nie ulegają rozkładowi biologicznemu, czyli biodegradacji. Jest ona bowiem procesem wywołanym przez enzymatyczne działanie mikroorganizmów (bakterii i grzybów), którego mechanizm ma złożony przebieg, obejmujący wiele reakcji o charakterze chemiczno-biologicznym. Końcowymi produktami tego procesu są: biomasa (materia organiczna), woda i gazy – dla warunków tlenowych dwutlenek węgla, dla warunków beztlenowych metan1.
Pojemnik do gromadzenia odpadów organicznych w centrum Wiednia (COBRO)
Pojemnik do gromadzenia odpadów organicznych w centrum Wiednia (COBRO)
Gromadzenie odpadów biodegradowalnych
Opakowania biodegradowalne przewidziane do kompostowania powinny być opatrzone specjalnym znakiem i gromadzone razem z odpadami organicznymi. Coraz powszechniej na świecie i w Polsce powstające w ...