Kompostowanie, zwane również recyklingiem organicznym, to naturalna metoda odzysku i zagospodarowania odpadów. Polega ona na obróbce tlenowej odpadów, które ulegają rozkładowi biologicznemu w kontrolowanych warunkach przy wykorzystywaniu mikroorganizmów, w wyniku czego powstaje materia organiczna.

Kompostowanie odpadów miejskich rozpoczęto z początkiem XX w. i od tego czasu obserwowany jest stały postęp w stosowaniu tej metody. Proces ten realizowany jest dwojako1. Pierwsza możliwość to dwustopniowe kompostowanie podzielone na etap I – wstępny – w urządzeniach oraz etap II, czyli dojrzewanie kompostu w pryzmach. Kompostowanie wstępne może być realizowane z zastosowaniem urządzeń otwartych i okresowo osłaniających pryzmy. Ponadto także w komorach zamkniętych (statycznych bioreaktorach i bioboksach/kontenerach) i bębnowych obrotowych (biostabilizatorach) oraz w złożach wieżowych – reaktorach kolumnowych.
Drugim sposobem jest kompostowanie w warunkach naturalnych. Jest ono najprostszą ze wszystkich metod, którą stosować można w różnego rodzaju pryzmach: otwartych z i bez wstępnej obróbki odpadów, otwartych lub osłoniętych ze wstępnym sterowaniem procesu rozkładu. Poza tym w otwartych lub osłoniętych ze wstępną obróbką odpadów i ze wstępnym sterowaniem procesu rozkładu oraz os...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?