FORUM RECYKLINGU POLEKO 2004

Cały światowy przemysł elektroniczny staje się coraz bardziej proekologiczny. Przejawia się to w powszechnym stosowaniu technik oceny cyklu życia, projektowania proekologicznego i zarządzania odpadami.
Istnieją cztery aspekty niepożądanego wpływu produktów elektronicznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Są to nadmierne zużycie energii i surowców, szkodliwość niektórych materiałów, szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego oraz rosnący strumień odpadów.
Ograniczenie zużycia energii polega na projektowaniu urządzeń elektronicznych o minimalnym poborze energii zarówno podczas pracy, jak i w stanie oczekiwania, stosowaniu odnawialnych źródeł energii oraz wyłączaniu urządzeń, gdy się z nich nie korzysta. Drugim aspektem niepożądanego wpływu na środowisko jest szkodliwość niektórych materiałów, który ograniczyć można m.in. poprzez stosowanie bezołowiowych stopów lutowniczych, wyeliminowanie halogenowych środków uniepalniających, a także stosowanie topników „no-clean” i „VOC-free”.
Z kolei problemowi ograniczenia ilości odpadów produktów elektronicznych trafiających na składowiska odpadów zaradzić można dzięki wydłużeniu czasu życia sprzętu elektronicznego, rozważenie możliwości naprawy i/lub modernizacji sprzętu oraz przekazaniu zużytego sprzętu elektronicznego do recyklera.
Ważne jest także kształtowanie postaw proekologicznych. Kupując sprzęt ele...