Rząd RP w realizacji polityki ekologicznej państwa, opracował Krajowy Plan Gospodarki Odpadami zakładający, że przeterminowane środki bojowe znajdujące się w Siłach Zbrojnych RP powinny być unieszkodliwione do końca 2014 r. Środki bojowe, które utraciły ważność stosowania w wojskach RP szacuje się na poziomie 50 tys. ton i zapasy te corocznie wzrastają o 2 tys. ton.

Ponadto w wielu zakładach przemysłu zbrojeniowego w procesie wytwarzania powstają odpady niebezpieczne, które są gromadzone w specjalnych obiektach, a utrzymywanie ich podwyższa koszty produkcji.
 
Budowa zakładu
Biorąc powyższe pod uwagę Rada Ministrów podjęła decyzję wybudowania w kraju nowoczesnego Zakładu Utylizacji zbędnych środków bojowych. Zważywszy, że Zakłady Metalowe „MESKO” w Skarżysku-Kamienna posiadają wysokokwalifikowaną kadrę techniczną i mają długoletnie doświadczenia w zakresie produkcji amunicji oraz rakiet postanowiono to wykorzystać. Włączono budowę linii utylizacji do umowy offsetowej zawartej przez Rząd RP z koncernem amerykańskim „Lockheed Martin” na zakup samolotów wielozadaniowych F-16. Dzięki skierowanemu do MESKO offsetowi, za pośrednictwem firmy NAMMO z Norwegii, ZM „MESKO” w Skarżysku-Kamienna otrzymały transfer technologii na uruchomienie produkcji amunicji średniego kalibru i na najnowocześniejszą linię do utylizacji.
Budowę zakładu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?