Przerób drewna sortymentów czystych (palety, opakowania, skrzynie itp.) po wydzieleniu części metalowych i innych zanieczyszczeń nie powinien w zasadzie stwarzać większych problemów. Odmiennie przedstawia się sytuacja przy przerobie tworzyw drzewnych, a w szczególności zużytych mebli.

W tym drugim przypadku proces rozdrabniania można poprowadzić w dwojaki sposób. Tak zwany złom drzewny można rozdrabniać mechanicznie lub hydrotermiczne roztwarzać.
W przypadku drewna recyklingowego, oprócz cech jakościowych, które wynikają z wymagań dotyczących higieny i ochrony środowiska, należy uwzględnić kryteria, mogące ujemnie wpłynąć na mechaniczne właściwości wytworzonych z niego wyrobów. Zmienione właściwości fizykochemiczne drewna starego prowadzą do tego, że przy jego skrawaniu powstają wióry o mniej korzystnym, a nawet odmiennym kształcie i wyższym udziale pyłu, niż ma to miejsce w przypadku skrawania świeżego drewna z lasu lub tartaków.

Rysunki (PDF)

Mechaniczne rozdrabnianie
Mechaniczne rozdrabnianie drewna meblowego stwarza znacznie poważniejsze problemy i jednocześnie stawia większe wymagania odnośnie składu produktu końcowego niż w przerobie zużytych opakowań. W każdym przypadku skrawania wiórów z przeznaczeniem do produkcji płyt wiórowych powinny one charakteryzować się odpowiednimi parametrami kształtu, tj. możl...