Ostatnie informacje dotyczące prac nad budżetem dowodzą, że rząd nie zamierza w 2010 r. przekazać środków na fundusz termomodernizacyjny. Czy wstrzymanie wsparcia z budżetu jest sprzeczne z polskim interesem i podpisanymi strategicznymi dokumentami o znaczeniu międzynarodowym?
 
Czy w kontekście stale rosnących wymagań w zakresie ochrony klimatu oraz poprawy efektywności energetycznej budynków termomodernizacja realizowana zgodnie z ustawą termomodernizacyjną przynosi korzyści polityczne, ekologiczne i ekonomiczne oraz na arenie międzynarodowym i tym samym jest pożądana dla nas samych?
 
Odnotowywana w ostatnich kilku latach narastająca dynamika zjawisk atmosferycznych na świecie wskazuje, że zmiany klimatyczne nie są już tylko teorią czy przypuszczeniem. Choć w kwestii ich przyczyn naukowcy nie są jednomyślni, to większość skłania się do stwierdzenia, że jednym z głównych powodów ocieplania się klimatu jest wzrost stężenia gazów cieplarnianych. Analizy IPCC dowodzą, że jeśli dotychczasowe tendencje nie zostaną powstrzymane, to zmiany klimatu zaczną następować w takim tempie, iż środowisko przyrodnicze, społeczeństwo i gospodarka nie będą w stanie przystosować się do nowych warunków bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Światowe zużycie energii rośnie, a rezerwy paliw kopalnych stopniowo zmniejszają się. Ze względu na coraz trudni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?