Tlenki azotu zalicza się do najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń powstających podczas procesów spalania. Znaczącym ich emiterem są przede wszystkim paleniska kotłowe na węgiel. Obecnie, dzięki wieloletnim badaniom, udało się zmniejszyć poziom NOx i spełnić wymagania ochrony środowiska przy stosunkowo niskich kosztach.
 
Ze względu na swoje właściwościtlenki azotu mają duży udział w powstawaniu kwaśnych deszczy oraz smogu fotochemicznego. Ponadto N2O jest odpowiedzialny za degradację ochronnej warstwy ozonowej i powiększanie efektu cieplarnianego1. Źródło powstawania tlenków azotu, obok transportu i przemysłu, stanowi energetyka zawodowa. Emisja NOx do atmosfery podczas procesu spalania spowodowana jest utlenianiem azotu chemicznie związanego w paliwie (paliwowe NOx) oraz azotu pochodzącego z powietrza (termiczne i szybkie NOx). Podczas spalania węgla zdecydowanie największy udział w łącznej emisji tlenków azotu mają NOx paliwowe, szczególnie w przypadku spalania węgla brunatnego, powstające w wyniku utleniania azotu paliwowego2. Mechanizm termiczny nabiera znaczenia w wysokich temperaturach spalania.
W odniesieniu do kotłów energetycznych metody ograniczania emisji NOx można podzielić na dwie grupy: metody oparte o modyfikację procesów spalania w palenisku (tzw. ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?