Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce kolorowe puszki po napojach były hitem na rynku. Znalazło się wtedy wielu, dla których zbieranie ich stało się hobby. W 1995 r. ruszyła w Polsce produkcja opakowań z aluminium i od tego czasu puszki stały się popularnym opakowaniem, więc nie wywoływały już takiego zachwytu jak dawniej. Wówczas ich odzysk wynosił zaledwie 2%. Obecnie poziom recyklingu jest dużo wyższy i sięga niemal 70%. Oczywiście, aby dogonić inne państwa europejskie, np. Szwajcarię czy Finlandię, gdzie odzysk przekracza 90%, trzeba cały czas przekonywać społeczeństwo o konieczności segregacji odpadów.

Zbiórka puszek podczas kampanii „Czyste Plaże”

W związku z tym takie akcje jak zorganizowane przez Fundację RECAL „Wakacyjne kampanie edukacji recyklingowej” z pewnością przyczyniają się do wzrostu ilości zebranego aluminium. W tym roku odbyły się one w pięciu regionach turystycznych Polski: „Czyste Plaże” na wybrzeżach Bałtyku, „Czyste Góry” w Beskidach, „Czyste Sudety”, „Czyste Mazury” oraz „Czyste Bieszczady”.

 

Okres wakacyjny jest zdecydowanie najlepszym czasem na tego typu akcje ze względu na znaczny wzrost ilości spożywanych napojów w puszce. Fundacja skierowała kampanie głównie do dzieci i młodzieży oraz turystów, ale także do społeczności lokalnej i samorządów.

 

Wakacyjne kampanie były współfinansowane w 77,13% ze środków Unii Europejskiej. Pozostałe koszty pokryła Fundacja RECAL, Eco Serwis, Koba Organizacja Odzysku, Recan Organizacja Odzysku oraz samorządy terytorialne.

 

Podstawową formą edukacji dzieci i młodzieży były warsztaty prowadzone na koloniach i obozach. Dla zorganizowanych grup była przygotowana specjalna oferta, łącząca edukację z zabawą, a aktywny udział w konkursach umożliwiał uczestnikom zdobycie atrakcyjnych nagród. W sumie przeprowadzono 466 warsztatów edukacyjnych dla ponad 22 tys. dzieci i młodzieży. Oprócz warsztatów miały miejsce tradycyjne zbiórki puszek na plażach i w parkach.

 

Dla zwiększenia zasięgu informacyjnego Fundacja przygotowała liczne materiały promocyjne. Wśród nich znalazły się kartki pocztowe zawierające adresy punktów skupu surowców wtórnych, plakaty, worki na puszki, magnesy na lodówkę, koszuli, torby bawełniane, smycze na klucze oraz puszki-skarbonki.

 

Recykling puszek aluminiowych jest opłacalny z wielu powodów, zarówno w sferze ekonomicznej, jak i w ochronie środowiska. Odzyskując aluminium, oszczędzamy 95% energii potrzebnej na wyprodukowanie aluminium z rudy, obniżamy zanieczyszczenie powietrza o 95% i wody o 97%, a produkcja wtórnego aluminium kosztuje o 60% mniej niż produkcja z boksytów. Dodatkowo użycie 1 tony aluminium z odzysku pozwala oszczędzić 4 tony boksytów i 700 kg ropy naftowej. Jak widać, z recyklingu puszek czerpiemy same korzyści, dlatego Fundacja proponuje kontynuację programów również w roku szkolnym.

 
(ak)