Koncepcja prowadzenia ruchu elektrociepłowni wynika z realizowanego celu ekonomicznego, którym jest produkcja w skojarzeniu ciepła na potrzeby Miejskiej Sieci Ciepłowniczej (MSC) i energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).
Zarys procesu technologicznego pracy elektrociepłowni nowej generacji wyposażonej w opalany węglem i biomasą kocioł z cyrkulującym złożem fluidalnym oraz turbinę przeciwprężną bez przegrzewu międzystopniowego przedstawia rysunek 1. Dotyczy on oddanej do eksploatacji w sezonie grzewczym 2010/2011 Elektrociepłowni Częstochowa o zdolności produkcyjnej 65 MWe i 120 MWt.
Jakościowe aspekty regulacji
Podstawowa funkcja elektrociepłowni to zapewnianie wymaganego przez MSC zapotrzebowania na ciepło, które jest zależne od temperatury zewnętrznej. Elektrociepłownia dostarcza ciepło odbiorcom w postaci ciepłej wody. Zakłada się, że system ciepłowniczy nie ma możliwości akumulacji ciepła (brak akumulatorów ciepłej wody). W związku z tym, jeżeli pominie się akumulację ciepła w rurociągach tworzących sieć ciepłowniczą, można przyjąć, że aktualne zapotrzebowanie na ciepło przez MSC musi być na bieżąco pokrywane przez źródło. W przypadku, gdy szczytowe zapotrzebowanie na ciepło przekracza możliwości jego produkcji w skojarzeniu z energią elektryczną, różnica może być dostarczana do MSC z utrzymywanych w rezerwie tradycyjnych kotłów...