Rekrutacja w sektorze OZE
Zmiany i wyzwania stanowią nieodłączny element sektora energetyki odnawialnej. W Polsce mają miejsce od czasu, kiedy rozwijane były pierwsze projekty wiatrowe. Teraz tych wyzwań jest nawet więcej, inne są też obecnie ich źródła. Aktualnie wiążą się między innymi z takimi zagadnieniami jak uzyskiwanie warunków przyłączeniowych czy ograniczenia w odległości, jaka musi dzielić farmy wiatrowe od najbliższych zabudowań. Dotyczą również rynku pracy.
Wcześniej największym wyzwaniem były problemy natury społecznej – ludzie nie chcieli się godzić na budowę farm wiatrowych, co stworzyło potrzebę dialogu między nimi a inwestorami. Stanowiło to dla nich dużą przeszkodę. Sam dialog stał się również jednym z elementów rozwoju projektów, pozwalał osiągać konsensus z lokalnymi społecznościami poprzez pokazywanie im korzyści, które dana gmina może czerpać z energetyki odnawialnej.
Siłę tej dyskusji stanowiły prezentowane mieszkańcom badania czy dane dowodzące, że inwestycje tego typu nie są niczym niebezpiecznym, ale mają pozytywny wpływ na ich społeczność. Chociażby dzięki wpływom z podatków z tytułu funkcjonującej na danym obszarze farmy wiatrowej. W debacie publicznej podkreślano, że rozwój sektora stanowi część transformacji energetycznej, jaką przechodzi zarówno nasz kraj, jak i cały region.