Według danych World Nuclear Association, w maju br. na świecie pracowało 438 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 374 127 MWe. Kolejne 52 reaktory są właśnie budowane. W Polsce wciąż istnieje jeszcze wiele wątpliwości co do potrzeby, bezpieczeństwa i opłacalności energetyki jądrowej.
 
W związku z tym niezbędne jest prowadzenie poważnych dyskusji na ten temat. Jedna z nich miała miejsce podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Energetyki EXPOPOWER, które odbyły się w Poznaniu. W ciągu trzech targowych dni (18-20 maja br.) zaplanowano dwie konferencje poświęcone tematyce energetyki jądrowej.
Instytut Energii Atomowej POLATOM 19 maja br. zorganizował seminarium pn. „Energetyka jądrowa a gospodarka regionu”. Patronat nad spotkaniem objęło Ministerstwo Gospodarki oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak.
Już na wstępie Jakub Ośko (IEA POLATOM) stwierdził, że w ostatnich latach na całym świecie widoczne jest zjawisko określane mianem renesansu energetyki jądrowej. Objawia się ono tym, że kraje, które od dawna są uznawane za tzw. mocarstwa jądrowe (Francja, USA) nadal rozwijają energetykę jądrową, budują nowe reaktory oraz zwiększają liczbę pracujących bloków energetycznych. Ponadto państwa, które kiedyś korzystały z energetyki jądrowej, a później z różnych przyczyn od niej odeszły (np. Włochy) oraz te, kt...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?