Renesans lilaków
Lilaki, popularnie nazywane bzami, to jedne z najtrwalszych i najpiękniej pachnących krzewów w naszych ogrodach, miastach i parkach. Są przedstawicielami rodziny oliwkowatych (Oleaceae), do której należy ponad 750 gatunków drzew, krzewów, a nawet lian, zebranych w 29 rodzajów.
Zasięg geograficzny rodziny obejmuje praktycznie wszystkie kontynenty z wyjątkiem Oceanii, obszarów polarnych i tych znajdujących się pod wpływem klimatu kontynentalnego w północnej Azji i Ameryce Północnej oraz wielkich pustyń. Występują w strefie klimatu zarówno umiarkowanego, jak i zwrotnikowego, przy czym obszar największego zróżnicowania stanowi Azja.
Lilak pospolity
W Polsce najbardziej znany i rozpowszechniony jest lilak pospolity (Syringa vulgaris), który pochodzi z rejonów Półwyspu Bałkańskiego. Stał się szerzej znany w Europie w XVI w., kiedy został sprowadzony z Imperium Osmańskiego. U nas – pospolicie uprawiany – często dziczeje. Gatunek ten najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, co gwarantuje obfite kwitnienie. Lilaki pospolite kwitną na pędach zeszłorocznych (ich pąki kwiatowe zawiązują się rok wcześniej), dlatego cięcie tych roślin jest wskazane jedynie zaraz po przekwitnięciu. Preferują gleby lekkie lub śr...