Rewitalizacja terenów zdegradowanych: niektóre aspekty
Od zarania dziejów człowiek, korzystając z bogactw środowiska, w którym żyje, przekształca je. Te zmiany pozostawiają ślady, stanowiące nieraz zagrożenie dla środowiska i życia człowieka, a także poważnie zmniejszające wartość terenu. Stosowanie się do zasad zrównoważonego rozwoju wymaga, by nasza działalność nie powodowała uszczerbku wartości wykorzystywanych obszarów. Patrząc jednak na etapy cyklu życia, widać, że każda działalność ma swój kres. W odniesieniu do terenów, które ta działalność zajmowała, musimy zdecydować o ich przywróceniu do obiegu gospodarczego, czyli przeprowadzeniu procesu odnowy (rewitalizacji).
Na ten złożony proces składają się działania polegające m.in. na usunięciu zagrożeń (remediacja), przywróceniu życia biologicznego (rekultywacja) oraz umożliwieniu prowadzenia na nim nowej działalności (inwestycja). Na to nakładają się czynniki społeczne (np. akceptacja prowadzonych działań), prawne (np. prawo własności, konieczność ograniczenia ryzyka dla zdrowia) oraz ekonomiczne (np. czy istnieje popyt na dany teren, czy koszty remediacji i inwestycji są możliwe do udźwignięcia przez potencjalnego inwestora).
Te wszystkie zagadnienia stanowią tematykę organizowanej co roku przez Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach i Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach konferencji „Innowacyjne rozwiązania re...