Rewolucja bez wykopów
Wyzwaniem dla budowiczych rurociągów są tereny mocno zurbanizowane i nasycone podziemną infrastrukturą (centra miast i obszary przemysłowe), skrzyżowania drogowe, chronione tereny zielone i naturalne przeszkody (rzeki, góry, trudne warunki gruntowe). Tam zazwyczaj nie można prowadzić otwartych wykopów. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii bezwykopowych. Ich zaletą jest krótki czas realizacji, bezpieczeństwo, minimalizacja utrudnień komunikacyjnych i wysokich kosztów. Teren jest nienaruszony, zbędna jest rekultywacja. Do minimum ograniczone są hałas, emisje CO2 i pyłów, więc efekt ekologiczny jest znaczny.
Krecia robota ? polska specjalność
Powiedzieć komuś, że wykonuje krecią robotę, to wyraźna obraza ? a dla inżyniera budownictwa może to być komplement. Bo jedną z najstarszych technologii bezwykopowej instalacji rur wodociągów i gazociągów o średnicy do 200 mm, na odcinkach 30?60 metrów, jest ich wciąganie pneumatyczną głowicą dynamiczną, czyli ?kretem? (gruntowym przebijakiem pneumatycznym). Przeciski o większej średnicy umożliwiają poszerzacze umocowane na przebijaku. Grunt wokół kreta jest wypierany i zagęszczany. Kret może być także wykorzystywany do wbijania rur stalowych, których używa się w instalacjach wodno-kanalizacyjnych jako osłon.
Jest to dość celna technologia niesterowalna, ale coraz powszechniejsze są modele sterowane, np. wtedy gdy radiową sondę umieszczoną w głowicy przebijaka. Kret zasilan...