W 1971 roku w ramach działalności UNESCO rozpoczęty został międzynarodowy Program „Człowiek i Biosfera”. Daje on ciekawe możliwości w zakresie kształtowania przyrody m.in. w warunkach gospodarki komunalnej. Omawiamy je w materiale, który podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza ukazała się w poprzednim numerze „Przeglądu Komunalnego” (6/2024).

Brak jest szczegółowych informacji o rezerwatach biosfery w planach ochrony parków narodowych. Jeśli nawet w ogóle występują (w parkach Bieszczadzkim, Podlaskim, Białowieskim, Karkonoskim), to najczęściej mają tylko charakter ogólnej informacji. 

Babia Góra

Stosunkowo najwięcej uwagi Rezerwatowi Biosfery (RB) Babia Góra poświęcono w planie ochrony Babiogórskiego Parku Narodowego. Omawiając społeczne uwarunkowania realizacji celów ochrony przyrody we wskazaniach przyrodniczych i społecznych uwarunkowaniach ich realizacji, zwrócono m.in. uwagę, że właściwe funkcjonowanie Rezerwatu Biosfery wynika ze współpracy Parku, samorządów terytorialnych, stowarzyszeń i jednostek działających na obszarze gmin Lipnica Wielka, Jabłonka, Zawoja i Jeleśnia. 

Rezerwat Biosfery uwzględniono także w ustaleniach do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, pla...