Lato niezaprzeczalnie kojarzy się z wakacjami, urlopem i przynajmniej częściową ucieczką od niektórych obowiązków. Promienie letniego słońca wyganiają najbardziej zatwardziałych domowników za próg ich mieszkań – choćby na krótki spacer, a amatorów plażowania i czynnego wypoczynku zachęcają do wypadów za miasto.

Lejący się z nieba żar najczęściej powoduje, że zapełniają się okoliczne plaże, bo mając pod bokiem chłodną wodę, łatwiej przetrwać upały. Ale sama obecność akwenu nie zawsze jest decydująca. Lokalna społeczność oraz turyści coraz częściej wybierają miejsca, które pozwalają wypocząć w dobrych warunkach. Ogromnego znaczenia nabiera więc nie tylko czystość wody, ale również porządek na plaży i towarzysząca infrastruktura. W dobie zmotoryzowania dużej części społeczeństwa odległość do kąpieliska została zepchnięta na dalszy plan. Nic więc dziwnego, że ośrodki wypoczynkowe prześcigają się w zapewnieniu swoim gościom wielu plażowych atrakcji, przy jednoczesnej dbałości o jakość wody i czystość plaży.
Samo utrzymanie kąpielisk w należytym stanie, zapewnienie dostępności i bezpieczeństwa użytkownikom plaż należy do ich właścicieli, w tym władz lokalnych. Natomiast organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają obowiązek nadzoru i kontroli, czy kąpieliska nie stwarzają zagrożeń epidemiologicznych i sani...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?