Rodzaje oddziaływań na środowisko
W trakcie wykonywania oceny oddziaływania na środowisko należy przeanalizować różne typy oddziaływań. Podstawowym aktem prawnym regulującym te kwestie jest Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Wspomniana ustawa (dalej jako o.o.ś.) wskazuje na konieczność przeprowadzenia rodzajów oddziaływań: bezpośrednich, pośrednich, wtórnych, skumulowanych, krótkoterminowych, średnioterminowych, długoterminowych, stałych, chwilowych, pozytywnych i negatywnych. Zastanówmy się, na czym polegają te typy oddziaływań i czy są to jedyne możliwe oddziaływania występujące w przyrodzie.
Bezpośrednio, pośrednio i wtórnie
Oddziaływania bezpośrednie są chyba najłatwiejsze do określenia, ponieważ oznaczają skutki realizacji przedsięwzięcia wprost działające na środowisko. Jako przykłady można wymienić zajęcie terenu rolnego lub zielonego pod działalność przemysłową, emisję hałasu, wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi czy wytwarzanie odpadów.
Z oddziaływaniami pośrednimi mamy do czynienia, gdy ...