W gospodarce stałymi odpadami komunalnymi wyróżnia się trzy strumienie odpadów: pochodzące z selektywnej zbiórki, odpady zmieszane oraz nietypowe (wielkogabarytowe, gruz budowlany, meble, sprzęt AGD i RTV, porzucone wraki samochodów osobowych, osady pościekowe, odpady niebezpieczne związane z bytowaniem itp.). Każdy z tych strumieni wymaga odrębnego łańcucha logistycznego zbiórki, gromadzenia i przemieszczania, które łączą się w jednym punkcie – centrum segregacji odpadów. Tu następuje ich segregacja, przetwórstwo, pakowanie i stąd są dostarczane do odbiorców.

Centra segregacji odpadów mają do spełnienia ważną rolę. Można w nich bowiem doczyścić (powtórnie posegregować) odpady pochodzące ze zbiórki selektywnej, poddać segregacji odpady zmieszane, które w przeciwnym razie w całości trafiają na składowisko, oraz – w przypadku frakcji biologicznej – poddać je przetwarzaniu, np. poprzez kompostowanie.

Podwójna rola

Centrum segregacji odpadów jest naturalnym miejscem, gdzie w gospodarce odpadami tworzona jest wartość. Stąd powinny się rozchodzić odpady do odbiorców i na składowisko, tu powinny się skupiać decyzje dotyczące gospodarki odpadami, tu wreszcie może być centrum rozliczeń finansowych. Centrum segregacji odpadów pełni dwojaką rolę. Po pierwsze, funkcjonuje jako ogniwo łańcucha dostaw, w którym realizowane są procesy łącze...