Spółka celowa lub spółka specjalnego przeznaczenia jest podmiotem obrotu gospodarczego i tworem prawnym, powoływanym przez partnera prywatnego lub podmiot publiczny bądź też wspólnie przez strony umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) dla realizacji przedmiotu umowy. W zależności od celu powołania spółki pełni ona określone funkcje w danym przedsięwzięciu.
Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym dopuszcza tworzenie podmiotów obrotu gospodarczego w formie spółki na podstawie art. 14 ust. 1: „Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym może przewidywać, że w celu jej wykonania podmiot publiczny i partner prywatny zawiążą spółkę kapitałową, spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną. Podmiot publiczny nie może być komplementariuszem”.
Nie jest to jednak jedyna podstawa dla utworzenia spółki celowej przez podmiot publiczny, który może to uczynić również odpowiednio (na szczeblu województwa) na podstawie Ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa. W art. 13 ust. 1 tej ustawy zapisano, iż samorząd województwa może tworzyć, a także przystępować do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych w sferze użyteczności publicznej. Natomiast na szczeblu powiatu na podstawie Ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (art. 6) zezwala się na ...