ROP, GOZ i SUP czyli o konieczności zmian

Pięciokrotny wzrost dopłat przemysłu do selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych to dopiero początek zmian w ramach wdrażania rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Te pozytywne zmiany są przede wszystkim skutkiem niedawnej nowelizacji Ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Audyty recyklerów ujawniły i skutecznie wyeliminowały nieprawidłowości w wystawianych dokumentach DPR/EDPR. Uszczelniono system, wymagając zmienionych poziomów procentowego odzysku i recyklingu odpadów z gospodarstw domowych, dokonano zmian w samych drukach dokumentów i, oczywiście, powstała baza BDO. To wszystko wpłynęło na długo oczekiwany przez rynek gospodarowania odpadami wzrost dofinansowania selektywnej zbiórki odpadów przez przemysł za pośrednictwem organizacji odzysku opakowań. I chociaż podkreślić należy, że sytuacja daleka jest od ideału, to na horyzoncie pojawiły się pozytywne trendy.

?Zasługa? Chin

Szczególną ?zasługę? w radykalnym przebudowaniu rynku miała blokada importu odpadów niskiej jakości, jaką ogłosiły Chiny. Hipokryzja Unii Europejskiej, która za minimalną opłatą eksportowała ponad 10 milionów ton papieru i plastiku do Chińskiej Republiki Ludowej, została w ten sposób obnażona w obliczu weryfikacji statystyk świadczących o ponadprzeciętnej ekologiczności. Cóż zatem pozostaje przemysłowi?...