ROP prosta tylko w teorii

Rozszerzona odpowiedzialność producenta powinna być istotnym źródłem finansowania gospodarki odpadami. Zgodni są co do tego nie tylko przedstawiciele tej branży, ale także reprezentanci przemysłu opakowaniowego i recyklingu oraz resortu środowiska. Różnice pojawiają się na etapie szczegółowych koncepcji mechanizmu i zasad przepływu pieniędzy, które miałyby trafiać do? No właśnie: do kogo?

Za wprowadzenie tony tworzywa sztucznego na rynek producenci w Austrii muszą zapłacić 610 euro. W Hiszpanii to 377 euro, w Czechach ? 206 euro. Jak obliczyło Deloitte Advisory, w Polsce ta kwota to raptem 0,6 euro za tonę. Z szacunków Krajowej Izby Gospodarczej wynika, że producenci opakowań zasilają system gospodarki odpadami kwotą 40 mln zł rocznie. Ta sama organizacja zauważa, że mogliby przekazywać około 1,5 mld zł. Także recyklerzy zwracają uwagę, że systemu recyklingu i odzysku opakowań nie da się sfinansować przy tak niskiej partycypacji w kosztach przemysłu opakowaniowego.

Jednocześnie branża opakowaniowa mocno się rozwija. We wstępie do raportu pt. ?Branża opakowań w Polsce. Podsumowanie 2010-2016 i prognozy 2017-2020. Wyceny spółek, fuzje i przejęcia, tendencje, prognozy?, stworzonego przez Equity Advisors, czytamy, że wartość polskiego rynku opakowań ? na którym działają zarówno globalne koncerny, jak i mniejsze firmy konkurujące ze sobą w różnych segmentach ? od kilkunastu lat systemat...