Przy okazji prowadzonych prac nad zmianami w ustawie o biokomponentach i biopaliwach w związku z koniecznością implementacji dyrektywy 2009/28/WE wśród organizacji branżowych rozgorzała dyskusja nad propozycjami zmian odnośnie zasad rozliczania Narodowych Celów Wskaźnikowych. Jednym z takich pomysłów jest umożliwienie rozliczania NCW w cyklach dwuletnich. Poniżej zaprezentowano stanowisko Krajowej Izby Biopaliw w tej sprawie.
KIB uznaje, iż wprowadzenie swobody w zakresie realizacji NCW w okresach dwuletnich doprowadzi do pełnej deregulacji krajowego rynku rolnego oraz produkcji biokomponentów. Wynika to z faktu, iż podmioty zobowiązane do realizacji NCW, posiadając więcej czasu na jego realizację, uzyskałyby w zasadzie dowolną możliwość przesuwania w czasie decyzji dotyczących zakupu biokomponentów.
Rozwiązanie to potwierdza doświadczenie minionego okresu oraz praktyka gospodarcza. Powszechnie narzucane wytwórcom biokomponentów zapisy umów na dostawy biokomponentów realizowanych przez PKN Orlen uwzględniają już bowiem możliwość takich ewentualnych przesunięć na korzyść koncernu. Dopuszczalne przesunięcia wahają się wówczas od 15 do 25% w skali roku i możliwość ich stosowania w dowolnej chwili obowiązywania kontraktu jest zagwarantowana w umowie handlowej. Natomiast specyfika produkcji rolnej wymaga stabilnego, zazwyczaj wieloletniego planowania.
Podsumowując, należy zauważyć, iż w przypadku umożliwienia dwuletniego rozliczania NCW (bez postawienia dodatkowych obostrzeń ustawowych w tym zakresie) pojawia się realne zagrożenie, że koncerny będą odwlekać decyzje o zakupie biokomponentów w niedopuszczalnych dla dostawców biomasy okresach czasowych (np. pierwszego kwartału).
Stąd też po przeprowadzeniu konsultacji z najważniejszymi organizacjami branżowymi, reprezentującymi pełen łańcuch wytwórców biokomponentów, Krajowa Izba Biopaliw przedstawiła negatywne stanowisko w tej sprawie, które zostało zawarte w piśmie z 1 kwietnia br. do Ministerstwa Gospodarki.
Jednakże podczas kolejnych konsultacji z przedstawicielami branży paliwowej i po uwzględnieniu ich stanowisk w tej kwestii, pomimo wszelkich niedogodności, jakie niesie za sobą dwuletni okres rozliczania NCW (polegających w szczególności na pogłębieniu braku stabilności całego sektora producenckiego), Krajowa Izba Biopaliw dopuszcza warunkowo uwzględnienie stawianego postulatu dwuletniego okresu rozliczenia NCW.
Aby skutecznie zminimalizować niekorzystne konsekwencje proponowanych zapisów, należy ustawowo zapewnić spełnienie następujących warunków:
  • podmiot zobowiązany do rozliczenia NCW, pomimo wprowadzenia dwuletniego cyklu rozliczeniowego, pozostaje zobowiązany do wykonania pewnego minimalnego poziomu NCW obowiązującego w danym roku na poziomie co najmniej 90% obowiązku,
  • tym samym istnieje możliwość przesunięcia (maks. 10%) nadwyżki wykonanego NCW na rok kolejny i uwzględnienia tej wielkości przy rozliczeniu cyklu dwuletniego,
  • dwuletni termin realizacji NCW jest okresem zamkniętym, w trakcie którego należy wykonać w pełni NCW obowiązujące w tym czasie.
Dodatkowo w celu zwiększenia stabilności funkcjonowania rynku zaopatrzenia w biomasę należy zagwarantować wprowadzenie zapisów prawnych zabraniających stosowania w umowach dostawy biokomponentów opcji pozwalających kupującemu na dokonywanie w każdym momencie realizacji kontraktu przesunięć zamówionych ilości w wysokości większej niż ok. 3 do 5% wartości całego zamówienia.
 

Tomasz Pańczyszyn,
KIB