Tym razem Hotel Grand w Sopocie był miejscem obrad corocznego seminarium poświęconego zastosowaniu preparatów chemicznych w oczyszczaniu ścieków. Tegoroczne spotkanie, które odbyło się w dniach od 30 września do 2 października br., przebiegało pod tytułem „Różne aspekty chemicznych procesów oczyszczania ścieków ze szczególnym uwzględnieniem ich energochłonności”.

Podczas seminarium zaprezentowanych zostało ponad 10 referatów z rozmaitych obszarów tematycznych związanych z gospodarką ściekową. Dotyczyły one zarówno osadów ściekowych, bakterii nitkowatych i dezynfekcji ścieków, jak i zwalczania odorów.
 
Chemią po osadach i bakteriach
Ciekawie zaprezentowane zostały doświadczenia gdańskiej oczyszczalni „Wschód” w zakresie wspomagania odwadniania osadów ściekowych. Przedstawił je Mieczysław Gielert ze spółki Saur Neptun Gdańsk. Z przeprowadzonych prób wynika, że zastosowanie koagulantu PIX-113 na wirówkach sedymentacyjnych pozwala na wzrost odwodnienia osadów o 2-4,5% suchej masy, a także na zmniejszenie zużycia polimerów wykorzystywanych do odwadniania osadów (jednak ze względu na koszt zakupu koagulantu nie było to zbyt opłacalne). Dopiero połączenie zmiany polimera na koagulant z równoczesną możliwością rezygnacji z proce...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?