Rozpoczyna się druga aktualizacja PGW
W branży wodnej nieustannie toczą się rozmaite procesy mające na celu dostosowanie Polski do zapisów ramowej dyrektywy wodnej. Jednym z takich działań są plany gospodarowania wodami (PGW).
Ramowa dyrektywa wodna ? RDW (Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej) zobowiązała wszystkie państwa członkowskie do podjęcia działań na rzecz ochrony śródlądowych wód powierzchniowych, wód przejściowych, wód przybrzeżnych oraz wód podziemnych. Jej celem było osiągnięcie do 2015 r., a w uzasadnionych przypadkach do 2021 r. lub 2027 r. dobrego stanu wód i ekosystemów od nich zależnych.
Efektywne gospodarowane wodami
Zapisy dyrektywy nakazują opracować plany gospodarowania wodami na poszczególnych obszarach dorzeczy istniejących w danym państwie. W pierwszym cyklu planistycznym prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej odpowiedzialny był za opracowanie dziesięciu PGW, odpowiednio dla obszarów dorzeczy: Odry, Wisły, Dniestru, Dunaju, Jarfty, Łaby, Niemna, Pregoły, Świeżej i Ücker.
Plany gospodarowania wodami po raz pierwszy zostały opracowane, zgodnie z wymogami RDW, w 2009 r. i przyjęte uchwałą Rady Ministrów 22 lutego 2011 r. Dokumenty te były podstawą do podejmowania decyzji mających wpływ na stan zasobów wodnych, a ponadto określały zasady gospodarowania wodami w trakcie 6-letniego cyklu planistyczneg...