Rozporządzenia do Ustawy o Odpadach. Wymagania dotyczące prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 marca 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów (DzU Nr 37, poz. 339), które weszło w życie 27 kwietnia 2002 r., nie dotyczy odpadów medycznych i weterynaryjnych (dla których wymagania określa w sposób analogiczny rozporządzenie Ministra Zdrowia) i nie określa sposobów postępowania z odpadami powstałymi w wyniku tego procesu.
Jego przepisy stosuje się do wszelkich instalacji i urządzeń przekształcających termicznie odpady, z odzyskiem i bez odzysku energii, wykorzystujących procesy (§2) spalania, pirolizy, zgazowania, plazmowe i inne, w których produkty powstające w ich trakcie poddawane są spaleniu. Natomiast do 1 stycznia 2006 r. przepisów tych nie stosuje się do termicznego przekształcania odpadów ciekłych łatwo palnych o wartości opałowej powyżej 30 Mg/kg, niezawierających PCB lub pentachlorofenolu (PCP) pod warunkiem, że w wyniku termicznego przekształcenia nie zostaną przekroczone standardy emisyjne wprowadzanych do powietrza substancji (§17).
Wymagania dotyczące prowadzenia procesu
Podczas procesu termicznego przekształcania odpadów minimalna temperatura w komorze spalania nie może być niższa niż 1100°C w przypadku odpadów zawierających powyżej 1% związków chlorowcoorganicznych przeliczonych na chlor, zaś dla pozostałych odpadów - nie niższa niż 850°C (§3). Proces powinien być prowadzony w sposób zapewniający utrzymywanie g...