Rozruch technologiczny farmy wiatrowej stanowi jeden z ostatnich etapów długiego, częstokroć wieloletniego procesu inwestycyjnego. Tym samym jawi się jako zwieńczenie wielu wysiłków podejmowanych w celu doprowadzenia inwestycji do szczęśliwego końca.

Jednakże również w tej fazie projektu należy mieć na uwadze pewne uwarunkowania prawne, które mogą być źródłem praktycznych utrudnień, wynikających nie tylko ze specyfiki inwestycji, jaką jest farma wiatrowa, lecz przede wszystkim z niezbyt przejrzystej regulacji prawnej.
 
Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej
Zgodnie z art. 32 ust. 1 Ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (dalej P.e.) uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej, m.in. w zakresie wytwarzania energii, z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej w źródłach o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nieprzekraczającej 50 MW, niezaliczanych do odnawialnych źródeł energii lub do źródeł wytwarzających energię elektryczną w kogeneracji, z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego. W efekcie w przypadku farmy wiatrowej działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania energii elektrycznej będzie w każdym wypadku podlegała koncesjonowaniu, niezależnie od zainstalowanej mocy jednostek wytwórczych.
Warto przy tym zaznaczyć, iż przepisy P.e. nie czynią różnicy w ko...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?