Rozterki i dramaty producentów paliwa alternatywnego
O wyzwaniach związanych z produkcją paliwa alternatywnego, również w kontekście nadchodzących zmian w gospodarowaniu odpadami, mogli porozmawiać uczestnicy 14. Konferencji „Paliwa z odpadów”, zorganizowanej przez firmą Abrys w połowie czerwca br. w Zawierciu.
Wydarzenie zgromadziło ekspertów branży odpadowej, naukowców i liderów innowacyjności, którzy zwracali uwagę na zmiany prawne, niezbędne do prawidłowo funkcjonującego rynku paliwa RDF, czy na stosunek popytu do podaży w związku z niewystarczającą liczbą instalacji termicznego przekształcania odpadów.
Produkcja RDF-u
Gościom konferencji organizator zagwarantował również dwa wyjazdy studyjne – do Elektrociepłowni Zabrze (Fortum) oraz instalacji RDF w Śląskim Parku Recyklingu (FCC Śląsk). Grupa FCC w Polsce, jako partner specjalny, zaprosiła uczestników do Śląskiego Parku Recyklingu w Zabrzu, by na własne oczy mogli przekonać się, jak przebiega produkcja paliwa alternatywnego. Firma – jako jeden z liderów na rynku – specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości paliwa RDF. Proces produkcji tych paliw przebiega w nowoczesnych instalacjach, gdzie wyselekcjonowane odpady – zarówno te pochodzące z selektywnej zbiórki, jak i zmieszane odpady komunalne – stanowią wsad do produkcji RDF-u.
Problem p...