Rozwój gazociągów dzięki funduszom unijnym
Rozwój gazociągów dzięki funduszom unijnym
W ostatnich latach GAZ-SYSTEM SA stał się jednym z największych beneficjentów funduszy europejskich. Wsparcie finansowe z UE pomogło spółce zrealizować inwestycje o niespotykanej dotąd skali w historii polskiego gazownictwa. Rozbudowa sieci gazociągów otwiera przed gospodarką nowe możliwości i pozwala na realizację dostaw gazu ziemnego z różnych kierunków.
GAZ-SYSTEM SA zarządza siecią gazociągów o długości ponad 10 tys. km i prowadzi inwestycje polegające na rozbudowie infrastruktury przesyłowej. W latach 2009-2015 spółka realizowała plan inwestycyjny obejmujący budowę ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstały w północno-zachodniej i środkowej Polsce i były bezpośrednio związane z uruchomieniem terminalu regazyfikacyjnego gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu.
Bezpieczeństwo energetyczne i liberalizacja rynku
Rozbudowa sieci przesyłowej oraz usługa tzw. wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na istotną poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni do 90 proc. Realizowanego w danym roku importu (do 2011 r. było to 9 proc.). Działania inwestycyjne spółki GAZ-SYSTEM SA przyczyniają się również do dalszej liberalizacji polskiego rynku gazu i podnoszenia jego konkurencyjności. Dzięki rozbudowie krajowego systemu przesyłowego sieć gazociągów stanie się integralną częścią europejskiej infrastruktury przesyłowej i umożliwi realizację projektów o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Korytarz Gazowy Północ-Południe. Inwestycje w sieć przesyłową zapewnią możliwość pozyskania gazu po konkurencyjnych cenach. Rozwój krajowej sieci przesyłowej stanowi również szanse dla regionu i miejscowej społeczności lokalnej. Gminy, na terenie których zlokalizowane są gazociągi, uzyskują dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości danego odcinka gazociągu.
Nadzieje na lata 2014-2020
Rozbudowa infrastruktury przesyłowej i połączeń międzysystemowych będzie skutkować znaczącą poprawą bezpieczeństwa energetycznego. Członkostwo w UE pozwoliło na pozyskanie środków na budowę nowych gazociągów i terminalu LNG w Świnoujściu. Dlatego spółka GAZ-SYSTEM SA wiąże również duże nadzieje z nową perspektywą programów unijnych na lata 2014-2020, które będą współfinansować realizację projektów inwestycyjnych w następnych latach. W ostatnim czasie spółka była niewątpliwie jednym z największych beneficjentów dotacji z Unii Europejskiej. Blisko 900 mln zł dofinansowania pochodzi z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Kwota ta stanowi ok. 30 proc. wartości całego programu inwestycyjnego, który zostanie zrealizowany w latach 2009-2015. Obecnie GAZ-SYSTEM SA rozpoczął realizację kolejnego planu inwestycyjnego, w ramach którego powstanie ponad 2000 km nowych gazociągów przesyłowych o dużej przepustowości. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie dobrze funkcjonującej, elastycznej i efektywnej sieci przesyłowej, która obejmie zasięgiem cały kraj i stanie się jednocześnie elementem wspieranego przez Unię Europejską Korytarza Gazowego Północ-Południe. Poszczególne przedsięwzięcia zostały wpisane na tzw. Listę Strategiczną dla Infrastruktury Energetycznej w ramach POIiŚ 2014-2020, zatwierdzoną przez Ministerstwo Gospodarki. Oprócz funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko GAZ-SYSTEM SA korzysta ze wsparcia innych instrumentów UE. Kilka najnowszych projektów inwestycyjnych spółki otrzymało tzw. status PCI (Projects of Common Interest) ? projektów o znaczeniu wspólnotowym. Przyznanie przez Komisję Europejską tego statusu otwiera możliwość dofinansowania z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF), który będzie finansował budowę europejskich sieci energetycznych w ramach perspektywy budżetowej do 2020 roku. Instrument CEF zapewnia środki finansowe na te projekty, które integrują system przesyłowy i przynoszą korzyści w więcej niż jednym państwie. W przypadku spółki GAZ-SYSTEM SA Komisja Europejska przyznała wsparcie dla połączeń międzysystemowych Polska ? Litwa, Polska ? Czechy i Polska ? Słowacja.
Najważniejsze projekty planowane do dofinansowania z funduszy POIŚ 2014-2020 to:
1) gazociąg Lwówek-Odolanów (woj. wielkopolskie),
2) gazociąg Zdzieszowice-Wrocław (woj. dolnośląskie i opolskie),
3) gazociąg Hermanowice-Strachocina (woj. podkarpackie),
4) gazociąg Strachocina-Pogórska Wola (woj. małopolskie, świętokrzyskie i śląskie),
5) gazociąg Czeszów-Wierzchowice (woj. dolnośląskie).