Rozwój gdańskiej zieleni
Odbudowa Gdańska w ciągu ostatnich 60 lat polegała zarówno na adaptacji istniejących obiektów zieleni na współczesne potrzeby, jak i na budowie nowych parków oraz zieleńców miejskich.
O niektórych gdańskich zabytkach sztuki ogrodniczej można mieć tylko wyobrażenie na podstawie dostępnych opracowań historycznych. Inne takie jak: park Oliwski, park Oruński czy park w Królewskiej Dolinie zachowały się do dzisiaj, stanowiąc żywe świadectwa kunsztu i bogactwa ogrodniczego z różnych okresów rozwoju miasta. Tragiczne skutki końca II wojny światowej odcisnęły również piętno na ogrodach miejskich. Część z nich uległa zniszczeniu, inne zaś zaniedbaniu. Przerwana została również ciągłość zagospodarowania zieleni w przestrzeni publicznej miasta. Adaptowane bądź nowo wybudowane w ostatnich dziesiątkach lat parki i zieleńce cechuje lokalnie znaczna różnorodność form zagospodarowania, co wiąże się z ich lokalizacją oraz okresem i okolicznościami, w jakich powstały.
W latach 1945-1957 powstało w Gdańsku kilkanaście nowych zieleńców, zlokalizowanych głównie w obrębie dawnej historycznej zabudowy Głównego i Nowego ...