Jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest geotermia niskotemperaturowa. Jest to szczególnie zauważalne w Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech i USA.


Geotermalne systemy niskich temperatur wykorzystują technologię pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej oraz geotermalnej, zgromadzonej w płytkich (do 200 m) partiach skorupy ziemskiej przy wykorzystaniu gruntowych lub otworowych wymienników ciepła (kolektorów) oraz zintegrowanych pomp ciepła.
Pomimo istotnych barier (politycznych, psychologicznych czy socjalno-ekonomicznych), utrudniających rozwój rynku pomp ciepła, na przełomie ostatnich kilku lat również w Polsce obserwuje się wyraźny wzrost znaczenia geotermii niskiej entalpii. Popularność systemów niskotemperaturowych, działających w oparciu o pompy ciepła, jest wprost proporcjonalna do postępu technologicznego w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia. Najnowsze rozwiązania umożliwiają stosowanie systemów geotermalnych, nawet dla niewielkich inwestycji, takich jak domy jednorodzinne, osiedla mieszkaniowe, domy wczasowe, hotele, szkoły, budynki biurowe, kościoły i inne. Daje to wyobrażenie o skali potencjalnego rynku instalacji grzewczych opartych na pompach ciepła. Nie oznacza to jednak, że ich zastosowanie byłoby uzasadnione w każdym przypadku...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?