Oszczędność energii i ochrona środowiska to wymóg teraźniejszości, a zarazem nieodwracalny kierunek rozwoju budownictwa. Oszczędność energii przyczynia się do redukcji kosztów eksploatacji budynków, a także do ochrony środowiska naturalnego poprzez obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszenie zapotrzebowania na tradycyjne źródła energii, których cena i topniejące zasoby stanowią realny problem dla rozwoju gospodarczego.
 
Istotną rolę w oszczędności energii odgrywa termomodernizacja, która polega na zmianach w budynku, ograniczających „uciekanie” ciepła przez systemy wentylacji, ściany, dachy, stropy oraz okna i drzwi. Wysokie koszty eksploatacji są bowiem pochodną słabej izolacyjności termicznej budynków, niesprawnych instalacji cieplnych i systemów wytwarzania ciepła. Poprawa stanu budynków równa się zatem oszczędnościom wynikającym ze sposobu ogrzewania.
Według danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Polska zużywa trzy razy więcej energii niż inne kraje leżące w podobnej strefie klimatycznej. Oznacza to, że średnie zużycie energii na ogrzanie 1 m2 powierzchni mieszkalnej wynosi u nas od 240 do 360 kWh. Daje to obraz skali oszczędności, jakie są możliwe do osiągnięcia, gdyby proces termomodernizacji został podjęty kompleksowo.
 
Polskie zobowiązania
...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?