Oszczędność energii i ochrona środowiska to wymóg teraźniejszości, a zarazem nieodwracalny kierunek rozwoju budownictwa. Oszczędność energii przyczynia się do redukcji kosztów eksploatacji budynków, a także do ochrony środowiska naturalnego poprzez obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszenie zapotrzebowania na tradycyjne źródła energii, których cena i topniejące zasoby stanowią realny problem dla rozwoju gospodarczego.
 
Istotną rolę w oszczędności energii odgrywa termomodernizacja, która polega na zmianach w budynku, ograniczających „uciekanie” ciepła przez systemy wentylacji, ściany, dachy, stropy oraz okna i drzwi. Wysokie koszty eksploatacji są bowiem pochodną słabej izolacyjności termicznej budynków, niesprawnych instalacji cieplnych i systemów wytwarzania ciepła. Poprawa stanu budynków równa się zatem oszczędnościom wynikającym ze sposobu ogrzewania.
Według danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Polska zużywa trzy razy więcej energii niż inne kraje leżące w podobnej strefie klimatycznej. Oznacza to, że średnie zużycie energii na ogrzanie 1 m2 powierzchni mieszkalnej wynosi u nas od 240 do 360 kWh. Daje to obraz skali oszczędności, jakie są możliwe do osiągnięcia, gdyby proces termomodernizacji został podjęty kompleksowo.
 
Polskie zobowiązania
...