Norma PN-EN 1916:2005 „Rury i kształtki z betonu niezbrojonego, betonu zbrojonego włóknem stalowym i żelbetowe” zawiera identyczne wymagania dla betonu używanego do prefabrykacji rur jak norma PN-EN 1917:2004 dla elementów studni.
 
Rury betonowe i żelbetowe przeznaczone są do odprowadzania ścieków, wód opadowych i wody powierzchniowej w sposób grawitacyjny lub sporadycznie pod niskim ciśnieniem. Mogą być również wykorzystane do budowy przepustów drogowych.
 
Podstawową funkcjonalnością rury jest transportowanie cieczy. Jako część kolektora kanalizacyjnego w czasie eksploatacji na rurę oddziałują czynniki, o których wspomniano w opracowaniu dotyczącym studzienek. Również cechy rur wynikające z wymagań normy podzielono na dwie zasadnicze kategorie: wytrzymałość i trwałość.
 
Wytrzymałość na ściskanie to min. 40 MPa, a klasa betonu nie niższa niż C35/45 gwarantuje wysoką wytrzymałość na zgniatanie, co umożliwia zagłębianie rurociągów betonowych na głębokość od 0,6 do 6 m.
 
Rura wraz z otaczającym ją gruntem, bez względu na to, czy jest sztywna, czy podatna, zawsze tworzy pewnego rodzaju konstrukcję, przenoszącą wszystkie obciążenia oddziałujące na rurociąg w obszarze jego posadowienia. Nigdy obciążeń nie przenosi sam grunt lub sama rura. Tym, co zasadn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?