Rynek i perspektywy rozwoju biogazowni rolniczych
W ostatnich latach zmniejszyło się tempo powstawania nowych projektów budowy biogazowni rolniczych, a wydłużeniu uległ średni czas realizacji inwestycji.
Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, do teraz zrealizowano w Polsce 86 biogazowni rolniczych i utylizacyjnych, bazujących na substratach odpadowych z rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, o mocy zainstalowanej wynoszącej 80,88 MW. Z kolei obecnie buduje się 182 instalacje o łącznej mocy 210,25 MW, z czego ok. 56% to projekty w początkowej fazie planowania (rys. 1)1. Znaczną część inwestycji wstrzymano na etapie deweloperskim, związanym z planowaniem projektu i uzyskaniem wstępnych pozwoleń oraz uzgodnień administracyjnych, co wynika z oczekiwania na wprowadzenie nowych przepisów w zakresie wsparcia OZE.
Warunki rozwoju
Obecny stan rozwoju rynku biogazowni rolniczych w Polsce jest w znacznym stopniu wynikiem funkcjonowania dotychczasowego systemu wsparcia eksploatacyjnego OZE, czyli tzw. systemu świadectw pochodzenia, jak również wsparcia produkcji energii w kogeneracji w postaci tzw. żółtych certyfikatów. Dodatkowo czynnikiem stymulacji rynku był mechanizm wsparcia inwestycyjnego, dostępnego w postaci dotacji i niskooprocentowanych pożyczek w perspektywie finansowej UE 2007-2013. Wartość udzielanych dotacji, mieszcząca się w granicach 30-70% kosztów kwalifikowalnych przy średnim jednostkowym koszcie inwestycyjnym na poziomie 10...