Cementownie od dawna wykorzystują energię powstałą w wyniku współspalania odpadów. Rozwiązanie problemu składowania i ponownego wykorzystania „śmieci” wydaje się coraz bardziej realne, również za sprawą sektora energetycznego.
Ale czy elektrownie i elektrociepłownie są już przygotowane na przyjmowanie paliw alternatywnych? Czy istnieją odpowiednie przepisy? Jakie wynikają z tego problemy, a jakie korzyści? W jakim kierunku zmierza produkcja i odbiór paliw alternatywnych? Konferencja „Paliwa z odpadów – rynek odpadów jako rynek energii”, zorganizowana w Chorzowie na przełomie maja i czerwca br. przez spółkę Abrys, przyniosła odpowiedzi na nurtujące branżę pytania. Przedsiębiorstwa inwestujące w nowe technologie, produkujące paliwa oraz ich odbiorcy muszą znać jasno określone reguły, aby mogły spokojnie i skutecznie się rozwijać.
 
Konferencję podzielono na cztery sesje tematyczne. Tradycyjnie poruszony został temat formalno-prawnych aspektów produkcji i stosowania paliw z odpadów, w której prof. Marek Górski (Uniwersytet Łódzki) omówił problem wykorzystania paliw alternatywnych w świetle nowej ustawy o odpadach. Kolejne sesje dotyczyły odpadów jako cennego surowca do produkcji paliwa alternatywnego, cementowni i elektrowni – potencjalnych odbiorców paliw alternatywny...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?